inklinometre deneyi

Inklinometre deneyi

Inklinometre deneyi bina, istinat duvarı, baraj vb. mühendislik yapılarının inşası sırasında ve sonrasında, heyelan riski bulunan alanlarda, eğimin fazla olduğu yumuşak zeminli ortamlarda, oluşabilecek deformasyonların ve şev hareketlerinin gözlemlenmesini, tespitini ve geç kalınmadan önlem alınmasını sağlayan bir yöntemdir.

inklinometre deneyi nedir? Ne amaçla kullanılır?

Belirttiğimiz gibi inklinometre deneyi çeşitli mühendislik yapılarının inşası sırasında ve sonrasında, heyelan riski bulunan alanlarda, eğimin fazla olduğu yumuşak zeminli ortamlarda, oluşabilecek deformasyonların gözlemlenmesini, tespitini ve geç kalınmadan önlem alınmasını sağlayan bir yöntemdir. Inklinometre deneyi aynı şekilde bir inceleme alanında inşası düşünülen yapının inşaatına başlamadan önce zeminin kayma durumunu ve şev stabilitesini öğrenmek amacı ile de uygulanabilir. Bu yöntem ile ölçü alınan ortamda yatayda meydana gelen deformasyon ve yer değişimleri tespit edilebilmektedir.

inklinometre kuyu imalatı ve inklinometre deneyi aşamaları

inklinometre deneyiInklinometre kuyusu imalatı, öncelikle inceleme alanında belirlenen lokasyonlarda delgi çalışması yapılmasını gerektirir. Delgi çalışması tamamlandığında açılmış olan kuyuya özel üretim inklinometre borularının yerleştirilir. Borular yerleştirilirken boruların eğilme, kırılma vb. deformasyonlara uğratılmaması çok önemlidir. Borular birbirine vidalarla sabitlenir ve yer altı suyunun boru içlerine nüfuz etmemesi için gerekli izolasyonları yapılır. Boruların yerleştirilmesini takiben kuyuda boru ile zemin arasında kalan kısma çimento enjeksiyonu yapılır. Enjeksiyon yapılırken çimento seviyesi gözlenmeli ve seviye düştükçe enjeksiyona devam edilmelidir. Böylelikle borunun kuyu içinde sabitlenmesi sağlanır.

Inklinometre kuyu imalatı tamamlandıktan ortalama 1 hafta sonra araziye gidilir ve inklinometre cihazı ile referans okumaları yapılır. Bu yapılan referans okuması ilk okumamızdır ve çıkan değerler sıfır olarak kabul edilir. Daha sonra belirlenen zaman aralıkları ile araziye gidilerek tekrar okumalar yapılır. Bu okumalar belirli aralıklarla devam eder. Okuma sayıları projenin içeriğine göre ve gözlemlenen deformasyon miktarına göre artırılıp azaltılabilir. Her okumadan sonra çıkan değerler referans okumaları ile karşılaştırılarak yer değiştirmenin hangi derinlikte olduğu (kayma düzlemi), bu değişimin miktarı ve doğrultusu, geçen zamana göre yer değişiminin hızı hassas bir şekilde belirlenmiş olur.

Inklinometre deneyi ile ilgili talep, soru ve detaylı bilgi için lütfen firmamız ile iletişime geçiniz.

 

Faydalı linkler: