kazık süreklilik testi

Kazık süreklilik testi

Kazık Süreklilik Testi , Kazık Bütünlük Testi ve ya kısaca PIT (Pile Integrity Test) ile yer altında imal edilmiş olan jet grout kolonu ve fore kazıkların imalatları kontrol edilebilir. Kazık Süreklilik Testi ile imal edilmiş olan kazıkların boyları ve süreklilik durumları incelenebilir.

Kazık süreklilik testi, kazık bütünlük testi nerelerde kullanılır?

Pit (pile integrity test – kazık bütünlük testi) ile yer altında imal edilmiş olan fore kazık, mini kazık ve jet grout kolonlarının boyları ve süreklilik durumları tespit edilebilir. Bir inceleme alanında imal edilmiş olan kazıkların toplam sayılarına göre farklı noktalarda kazıklar belirlenir. Genellikle ölçü alınacak kazıkların inceleme alanına dağıtılmış şekilde belirlenmesi daha faydalı sonuçlar verir.

Arazide kazık süreklilik testi uygulaması

Öncelikle araziye gidilmeden önce kazık başlarının ulaşılabilir, temiz ve ölçü alımına uygun olduğundan emin olmak gereklidir. Araziye gidildiğinde ölçüsü alınacak kazıklar inceleme alanında imal edilen kazıkları temsil edebilecek şekilde araziye dağıtılmış bir şekilde belirlenir. Ölçü alınan her kazığın ismi mutlaka kayıt alınırken belirtilmelidir.

Fore kazık bütünlük testi (pit: pile integrity test) yöntemi

kazık süreklilik testiYöntem kazık başına özel bir çekiç ile vurularak, kazık başına yerleştirilen bir ivmeölçerin yansıma sinyallerini kaydetmesi prensibine dayanır. İvmeölçer kazık başına yerleştirilir. En az üç kere kazık başlarına çekiç ile vurularak kayıtlar alınır ve kaydedilir. Uygulama için kazıklara ulaşılması, kazık başlarının temiz ve ölçü alımına müsait olması gerekmektedir. Arazide alınan veriler ofis ortamında veri işleme tabi tutulur. Her üç vuruştan gelen sinyaller üst üste bindirilir ve ya bozuk sinyaller kayıttan atılır. Bu şekilde her kazık için ivme-derinlik grafikleri çizdirilir. İvme-derinlik grafiğinde fore kazıkta bulunan süreksizlikler ve kazığın boyu tespit edilir. Eğer kazık boyları projede belirtilmiş ise bu şekilde kazık boylarının projeye uygun imal edilip edilmediği görülmüş olur.

Kazık Süreklilik Testi (pit), fore kazık ve jet grout kolonlarının araştırılması için karotlu sondaj ve ya araştırma kazısı ile karşılaştırıldığında daha pratik, çabuk ve ekonomik bir yöntemdir. Ayrıca ölçüsü alınan kazıklara herhangi bir zarar vermeden tahribatsız muayene olanağı sağlar.

Zemintest Yer Bilimleri Ltd. Şti. olarak Kazık Süreklilik Testi (PIT) hizmetini vermekteyiz. Lütfen firmamız ile iletişime geçiniz.

Kazık bütünlük testi ile ilgili galerimiz için buraya bakabilirsiniz.

Faydalı linkler :