nükleer proktor testi

Nükleer proktor testi

Nükleer proktor testi, kum konisi deneyi gibi dolguda sıkışmanın kontrolünde kullanılan bir yöntemdir. Kullanım alanları aynı şekilde kum konisi deneyinde olduğu gibi kara yolları, demir yolları ve hava alanı pistleri, bina, ticaret alanları, depo, yükleme-boşaltma alanları gibi sıkıştırılmış dolgu imalatı yapılan alanlardır. Sıkıştırılmış dolgu malzemenin rutubet ve yoğunluk değerlerinin anlık olarak ölçülmesine olanak sağlar.

Nükleer proktor testi ile dolguda sıkışma kontrolü

nükleer proktor testiBu yöntemde arazi çalışmasına başlamadan önce, araziden sıkışmamış dolgu malzeme temin edilir ve laboratuar ortamında Standart proktor ve ya Modifiye proktor deneyleri yapılır. Sıkışma yapılan alanda farklı dolgu malzemeler ile sıkışma yapılıyorsa, bu dolgu malzemelerin hepsinden örnekler alınmalıdır. Laboratuar sonuçlarında ortaya çıkan veriler cihaza girilerek cihazın kalibrasyonu yapılır ve ölçü alımına hazır hale getirilir. Daha sonra araziye ulaşılır, ölçü alınacak noktalar belirlenir ve ölçü alımına başlanır.

Nükleer proktor ve kum konisi deneyleri

Nükleer proktor testinin kum konisi deneyine göre en önemli avantajı çok hızlı ölçü alınabilir olmasıdır. Bir gün içerisinde onlarca noktada ölçüm işlemi yapılabilinir. Ayrıca sonuç değerleri arazide ölçü alındığı anda işverene teslim edilebilir. Bu metodun kum konisi deneyine göre en önemli dezavantajı ise maliyetinin yüksek olmasıdır. Genellikle kum konisi deneyi ve nükleer proktor testi sıkıştırılmış dolgu malzemenin sıkışma yüzdelerini belirlemek için ayrı ayrı kullanılan yöntemlerdir. Aslında sıkıştırılmış bir dolgunun sıkışma yüzdesini gerçeğe en yakın bir şekilde saptayabilmek için, kum konisi deneyi ve nükleer proktor testi aynı dolgu malzeme üzerinde uygulanmalıdır. Çıkan sonuçlar karşılaştırılarak gerçeğe en yakın sıkışma değeri elde edilmelidir. Bu iki ölçü yönteminin aynı anda kullanılması zahmetli ve maliyetli olacağından bir inceleme alanı için çok miktarda nükleer proktor testi ve az miktarda kum konisi deneyi yapılması en güzel sonucu verecektir. Eğer ölçü alınacak olan sıkıştırılmış dolgu alanında proktor testi yapılmak isteniyorsa ve çıkan sonuçlar doğrultusunda sıkıştırma işlemine kademeler halinde devam edilecekse nükleer proktor testinin kullanılması pratiklik ve zaman olarak büyük fayda sağlayacaktır. Sonuçlar anlık olarak arazide işverene teslim edilecek ve sıkıştırma işlemine vakit kaybetmeden devam edilebilecektir.

Nükleer proktor testi için firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

 

Faydalı linkler: