plaka yükleme deneyi

Plaka yükleme deneyi

Plaka yükleme deneyi, uygulandığı zeminin taşıma gücünün ve yatak katsayısının hesaplanmasına ve zeminde verilen yükler altında meydana gelecek deformasyon ve oturma miktarlarının tespit edilmesine sağlayan bir yöntemdir.

Plaka yükleme deneyi nerelerde kullanılır?

Plaka yükleme deneyi, başarılı numune alınamamış zeminlerde, penetrasyonun çok zor olduğu iri taneli zeminlerde, zayıf ve ya ayrışmış kaya ortamlarında, sıkıştırılmış yapay dolgu alanların sıkışma kalitesinin belirlenmesinde, kara yolu, demir yolu ve ya hava alanları pistleri gibi hareketli yüklerin bulunduğu zeminlerde, fabrika, ticaret alanları ve yük depolanacak alanlarda zemine ait taşıma gücü, yatak katsayısı ve uygulanan yükler altında zeminde meydana gelecek deformasyon miktarlarının belirlenmesinde sıklıkla kullanılan başarılı bir arazi deneyidir. Plaka yükleme deneyinin en önemli avantajı pratik ve yerinde sonuçlar verebilen bir yöntem olmasıdır.

Arazide plaka yükleme deneyi yapılması

plaka yükleme deneyiPlaka yükleme deneyi, genellikle zemine yük gelebilecek noktalarda zemindeki oturma miktarının, taşıma gücünün ve yatak katsayısının tespit edilmesi için uygulanır. Deney noktalarının belirlenmesinde yükün arazide hangi noktalara geleceği önemlidir. Ayrıca deneye başlamadan önce proje yükü de belirlenmelidir. Deneyin yapılacağı nokta belirlendikten sonra plaka yükleme deneyine başlanır. Öncelikle karşı yük (kato, dolu kamyon, jcb vb.) deney yapılacak noktaya getirilir ve plaka zemine yerleştirilir. Plaka üzerine hidrolik silindir yerleştirilir ve hidrolik kriko silindire bağlanır. Üç adet deplasman ölçer plaka yüzerine konumlandırılır ve sabitlenir. Silindir ile karşı yük arasına metal uzatma diskleri konulur. Kurulum tamamlandıktan sonra hidrolik silindire hidrolik kriko yardımıyla yük uygulanır. Uygulanan yükler proje yüküne bağlı olarak belirli aralıklarla arttırılarak deneye devam edilir. Her yük arttırımında plakada meydana gelen oturma miktarları üç deplasman ölçerden de okunarak not edilir. Geçen zaman ve uygulanan yük de aynı şekilde not edilir. Her yükleme aşamasında deplasman ölçerler dikkatlice incelenmeli ve oturma bitene kadar beklenmelidir.

Plaka yükleme deneyinde verilen her yük için oturma miktarları arazine anında verilebilinir. Taşıma gücü ve yatak katsayısı ise daha sonra çizilecek olan oturma-yük eğrisinden hesaplanır.

Firmamız tarafından gerçekleştirilen plaka yükleme deneyi ile ilgili soru, talep ve detaylı bilgi için lütfen firmamızla iletişime geçiniz.

Plaka yükleme deneyi ile ilgili fotoğraflarımız için galerimize bakabilirsiniz.

 

Faydalı linkler: